Microsoft Teams s Cyrilem Boudou

Pro úplné začátečníky přinášíme základní návod, jak se přihlásit do služby Office 365, respektive Microsoft Teams. Jako příklad využijeme žáka, který se jmenuje Cyril Bouda a chodí od školního roku 2020/2021 do třídy I.C. Na základě jména, příjmení, roku nástupu a třídy mu bylo přiděleno uživatelské jméno v následujícím formátu cyril.bouda.2020c@cyrilovabouda.cz, které mu zůstává k dispozici po dobu celého svého působení na naší škole. Třídním učitelem našeho Cyrila bude pro naše názorné potřeby pan učitel Jan Amos Komenský.

Níže uvedený postup je doplněn snímky obrazovky z aplikace Google Chrome pro počítač. Pro správné fungování webové aplikace Microsoft Teams a všech funkcí doporučujeme využívat Google Chrome, případně Microsoft Edge. K dispozici jsou také samostatné aplikace Microsoft Teams, a to jak pro Windows, macOS, iOS i Android (více informací můžete najít zde).

Více informací a výuková videa můžete najít zde.

Jak se dostat na stránku s přihlášením?

1. První rychlou možností je využití tlačítka Office 365 (zvýrazněno na obrázku červeně), které najdete na našich webových stránkách (na stránce Aktuality), případně prostřednictvím odkazu v menu Žáci/Office 365.

2. Druhou možností je napsat do adresního řádku portal.office.com a potvrdit.

3. Třetí možností je kliknout jednoduše sem a budete na přihlašovací stránku přesměrováni.

Jak se přihlásit?

4. V dalším kroku uvidíte přihlašovací stránku s polem, do kterého napíšete přihlašovací údaje.

5. Jako další zadáte heslo (při prvním přihlášení provizorní heslo, které vám bylo vygenerováno).

Kroky 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13 a 17 (níže označené *) jsou relevantní pouze při prvním přihlášení.

* 6. Budete vyzváni ke změně provizorního hesla na vámi zvolené.

* 7. A rovněž budete vyzvání k zadání možnosti pro obnovení hesla.

* 8. Prvně budete vyzvání k opětovnému zadání hesla.

* 9. Zadejte heslo.

za* 10. A posléze na další obrazovce si vyberte možnost obnovení (stačí jedna), kterou může být telefonní číslo, jiná e-mailová adresa, případně bezpečnostní otázky. Pokud by tak náhodou zapomenete heslo, bude mít možnost si jej kdykoliv jednoduše obnovit.

* 11. Po vyplnění a ověření jedné z možností klikněte na tlačítko Dokončit.

12. Prohlížeč vám nabídne možnost, abyste k účtu zůstali přihlášení, dokud se nerozhodnete odhlásit sami.

Co uvidíte po přihlášení?

* 13. Přivítá vás obrazovka s několika tipy.

14. Pokud se nepřihlašujete poprvé uvítá vás klasická úvodní obrazovka, kde v horní části najdete možnost nainstalování si Office do počítače a v menu na levé straně najdete všechny další důležité odkazy.

Jak najít Microsoft Teams?

15. Ikona/odkaz na Microsoft Teams se nachází v menu na levé straně.

16. Po kliknutí na ikonu Microsoft Teams se otevře nové okno/záložka (dle nastavení vašeho prohlížeče). Uvítací okno vám nabídne stažení aplikace (viz informace výše o dostupnosti samostatných aplikací), její otevření, případně pokračování používání webové aplikace.

* 17. Zobrazí se uvítací obrazovka.

18. A to je vše. Nyní se již nacházíte v prostředí webové aplikace Microsoft Teams.

základní orientace a připojení k hodině

19. Stejně jako na úvodní obrazovce Office 365 i v Microsoft Teams je primární menu, které najdete na levé straně. Mezi nejdůležitější patří následující čtyři.

  • V záložce Aktivita uvidíte vše, co se vás týká – jestli vám někdo napsal, přidal do nějakého týmu, označil v textu atd. Vše, co pro vás bude relevantní vždy najdete v této záložce.
  • V záložce Chat můžete oslovit spolužáky, vyučující i celé skupiny. Tato možnost se hodí pro soukromé konverzace, dotazy atd.
  • V záložce Týmy (viz obrázek níže) uvidíte všechny týmy, jejichž jste součástí.
  • V záložce Kalendář uvidíte naplánované události – v našem případě tedy vyučovací hodiny.

Pojďte se nyní podívat do našeho vzorového týmu – stačí na čtvereček kliknout.

20. V týmu se automaticky zobrazí stránka s příspěvky. Na této stránce najdete vše, co se v týmu děje. V našem příkladu pan učitel oslovil děti a našeho konkrétního vzorového žáka, který mu odepsal zpět, a to přes tlačítko Odpovědět. Také můžete vidět vytvořenou pravidelně se opakující schůzku týkající se českého jazyka, která je naplánovaná pravidelně na každý pátek od 9:00. Chcete-li se na schůzku podívat detailněji, opět na ni stačí pouze kliknout.

21. Celá schůzka s podrobnostmi se otevře a můžete tak vidět všechny informace, které se jí týkají. Také uvidíte důležitou možnost, kterou je tlačítko Připojit se. Přes toto tlačítko (jak už napovídá) se můžete k dané schůzce připojit. A jak jinak… stačí jenom kliknout.

22. Před samotným připojením se zobrazí obrazovka, kdy můžete vypnout/zapnout kameru a mikrofon (dle zařízení se vás operační systém zeptá na souhlas s použitím pro Microsoft Teams), případně nastavit další detaily. Schůzky se budete aktivně účastnit až po kliknutí na tlačítko Připojit se.