Search
Close this search box.

Týden astronomie s jasnou oblohou

I letos jsme se s vybranými žáky vypravili na týdenní pobyt do Německa. Tentokrát jsme však navštívili městečko Limbach a naším tématem byla astronomie + lety do vesmíru. Společně se skupinou dětí z německého Plauen jsme strávili šest báječných dní pod „vymetenou“ oblohou, mohli jsme tedy pozorovat nejen měsíc, planety a hvězdy, nýbrž i přelet mezinárodní vesmírné stanice ISS. A nešlo jen o noční pozorování. Po návštěvě planetária v Rodewisch jsme měli možnost ověřit si teoretické poznatky v praxi. Hned naproti totiž stojí významná hvězdárna, jejíž činnost je zaměřena nejen na noční oblohu, nýbrž i na zkoumání Slunce. Díky špičkové technologii jsme měli možnost sledovat skvrny na jeho povrchu, jakožto i erupční činnost v dalekohledu se čtyřicetinásobným přiblížením. Noční pozorování nám zase poskytlo krásný pohled na měsíční krátery, prstenec Saturnu či majestátný Jupiter.

O dobývání vesmíru jsme se pak dozvěděli více v muzeu letů do vesmíru, které se nachází ve malém městě Morgenröthe – Rautenkranz. Jeho umístění není náhodné, jelikož se jedná o rodiště prvního německého kosmonauta Sigmunda Jähna. Po zhlédnutí dokumentu jsme se s naší milou průvodkyní vydali na cestu od počátků kosmického výzkumu až po současnost. Asi nejvíce nás zaujal model bývalé vesmírné stanice Mir, jenž kdysi sloužil jako přípravný modul pro astronauty, kteří se chystali na oběžnou dráhu. Měřítko 1:1 nám poskytlo velmi autentickou představu, v jakých podmínkách se necelých 410 kilometrů nad zemí žije.

Během týdne jsme však nebyli pouze pasivními diváky. V pracovních skupinách jsme sestrojili šest modelů raket, které byly nakonec vypuštěny do vzduchu, kde dosáhly výšky kolem sto padesáti metrů. Po krátké přednášce o principu a fungování slunečních hodin si každý sestrojil ty své, které bylo díky skvělému počasí možno hned vyzkoušet.

Nechyběla ani sportovní klání, biatlon, stolní tenis, kulečník, florbal a další sporty skýtaly potřebné odreagování. Vrcholem pak byla asi společná diskotéka, na níž se děti vypravily posilněni pizzou. 

Na konci pobytu bylo jasné, že loučení se neobejde bez slziček. Navzdory věkovému rozdílu dvou let se české a německé děti spřátelily, napomohla tomu i společná jazyková animace vedená profesionální lektorkou.

Zkrátka jsme opět prožili týden plný zážitků, na který budeme dlouho vzpomínat.

Těšíme se na příští rok!

Zpracoval Mgr. Jiří Homola