Žáci z Plauen opět v Kladně

Návštěva německých žáků na naší škole v Kladně již zřejmě nikoho nepřekvapí. Jelikož k nám letos zavítali již podvanácté, dalo by se říct, že už jsou tu téměř doma.

Program byl jako obvykle pestrý.

Hned v pondělí zasedli němečtí kamarádi do lavic naší školy, kde se aktivně zúčastnili vyučování. Po již tradičních hodinách angličtiny a němčiny, do nichž se německé děti aktivně zapojily, se spolu s našimi žáky pustily do lítého sportovního klání v tělocvičně a na školním hřišti. Volejbal dívek a fotbal chlapců byly příjemným zpestřením výuky, navíc nám přálo krásné počasí. Poslední hodina byla vyhrazena prezentaci města Kladna, jíž se ujali naši deváťáci. Skupina navštěvující již druhým rokem hodiny německé konverzace se svého úkolu zhostila velmi dobře. Němečtí žáci se dozvěděli něco o naší škole, o městě, konkrétně pak o Gymnáziu Kladno, Náměstí starosty Pavla a zámku s medvědáriem.

Odpolední program byl věnován prohlídce města a návštěvě lanového parku Sambar.

Úterý jsme strávili rozmanitě. Celodenní program začal v Lidicích, kde jsme navštívili nejen pietní území a muzeum, nýbrž i galerii, kde nám byl promítnut půlhodinový film o tragickém osudu této malé středočeské obce. Následně jsme odjeli na hrad Křivoklát. Prohlídka v německém jazyce byla vcelku náročná, hodinové volno na hradním nádvoří tedy přišlo vhod. Večer byl ve znamení přípravy dokumentace, neboť již následující den měli naši němečtí kamarádi za úkol představit nám na oplátku své město Plauen.

Středa začala, jako již tradičně, opět vyučováním. Za asistence žáků z VIII.A absolvovali Němci svou první hodinu češtiny, v níž si osvojili základní fráze za pomoci počítače. Poslední hodina byla věnovaná již zmíněné prezentaci města Plauen. Německé děti nám představily nejen své město, nýbrž i školu, což bylo velmi zajímavé především pro ty, kteří se již za 14 dní do Plauen chystali. Po chutném obědě ve školní jídelně jsme se vypravili do hlavního města Prahy, kde na nás čekaly památky, zmrzlina a pochopitelně nezbytné nákupy suvenýrů.

I čtvrteční program byl plný zábavy. Jak už je tomu zvykem, při návštěvě ZOO v Tróji nás provázelo dobré počasí. Navzdory všem předpovědím začalo pršet až ve chvíli, kdy jsme pozdě odpoledne nastoupili zpět do autobusu. V ZOO se smíšené německo-české skupiny vydaly na čtyřhodinový „běh“ mezi klecemi, ohradami, pavilóny a kotci, aby společně plnily dvojjazyčné úkoly, což pochopitelně vyžadovalo vzájemnou spolupráci. Věříte, že Němcům po celém dni stráveném na čerstvém vzduchu ještě zbyly síly na návštěvu hokejového utkání a večerní aquapark?

V pátek po snídani nastal čas loučení. Třináctičlenná německá skupina se naposledy vyfotila před školou a pak už se naši přátelé vydali na cestu domů.

Pevně věřím, že i napřesrok nebude porušena skvělá tradice, která právem pasuje naši školu na jazykovou, jelikož spolu s každoročními výjezdy do Německa obohacuje hodiny cizího jazyka o tolik potřebnou praxi. Nelze opomenout ani hluboký kulturní přesah celé akce, neboť vzájemný kontakt mezi dětmi dvou různých států vždy obohacuje jejich celkový rozhled. Takto nabyté zkušenosti mají pro budoucí život v rámci evropského, ale i světového společenství neocenitelný význam.

Zpracoval Mgr. Jiří Homola

[lnt_gallery id=“19728″]

Báječný týden v NetzschkauÚspěchy našich žáků: Marek Šulc (říjen 2017)