Žáci z Plauen přivezli do Kladna slunce i dobrou náladu

Návštěva německých žáků na naší škole se stala již dlouholetou tradicí. I letos v září k nám již pojedenácté zavítala tentokrát jedenáctičlenná skupina dětí z německého Plauen, aby společně s našimi žáky všichni strávili „nabitý“ týden. Program byl totiž jako obvykle pestrý.

Hned v pondělí zasedli němečtí kamarádi do lavic naší školy, kde se aktivně zúčastnili vyučování. Po společné hodině angličtiny se spolu s Čechy pustili do lítého klání v tělocvičně. Děti se rozhodly pro volejbal a fotbal, dívky se utkaly v tělocvičně, chlapci pak na školním hřišti. Následná hodina byla ryze konverzační, české děti si ověřily své znalosti a schopnosti komunikovat v cizím jazyce, nechyběl ani společný kvíz. Poslední hodina byla vyhrazena prezentaci města Kladna, jíž se ujali naši deváťáci. Vedoucí německé skupiny, paní učitelka Erika Volkmann, se nechala slyšet, že to byla nejlepší prezentace za celých jedenáct let. Naše děti odvedly velký kus práce a právem jim patří dík.

Po dobrém obědě ve školní jídelně nás čekal odpolední program, který byl věnován prohlídce města a návštěvě „Lanáče“, kde většina Němců prokázala svou zdatnost v lezení a šplhání. Příjemným překvapením bylo setkání s naším bývalým žákem Viktorem Peškem, který děti do všech pravidel lanového parku zasvětil plynnou němčinou. Večer jsme se pak vydali na hokejový zápas Kladno-Litoměřice, na němž byla přítomna i ikona světového hokeje Jaromír Jágr. Jeho přítomnost naše hochy povzbudila, Kladno po lítém boji soupeře nakonec udolalo 4:2.

Celé úterý jsme strávili v Terezíně. Náročná prohlídka Malé pevnosti nám nedala ani vydechnout, při přesunu do muzea jsme pak stačili ukousnout sotva pár soust svačiny, abychom se již za pár minut opět setkali s naší milou průvodkyní, která nás provedla i bývalým ghettem. Pochmurnou náladu vyvažovalo snad jen celodenní slunce, přesto jsme se vraceli zpět do Kladna zamlklí, pohroužení do sebe.

Středa začala opět vyučováním. Po již tradiční hodině češtiny, v níž si německé děti za pomoci našich sedmáků osvojily základní fráze, následovala hodina věnovaná prezentaci města Plauen. Německé děti nám představily nejen své město, nýbrž i školu, což bylo velmi zajímavé především pro ty, kteří se již za čtrnáct dní do Plauen chystali.
Po chutném obědě ve školní jídelně jsme se vypravili do hlavního města Prahy, kde na nás čekaly památky, zmrzlina a pochopitelně nákupy.

I čtvrteční program byl tradiční. Návštěvu pražské zoo v Tróji jsme si nenechali ujít ani pojedenácté. Počasí bylo ryze letní, teploty se vyšplhaly až k třiceti stupňům. Smíšené německo-české skupiny se vydaly na čtyřhodinový „běh“ mezi klecemi, ohradami a kotci, aby společně plnily dvojjazyčné úkoly, což vyžadovalo vzájemnou spolupráci. Věříte, že Němcům večer ještě zbyly síly na volejbal? Zúčastnili se ho však pouze jako diváci, v kladenské sportovní hale zhlédli přípravné utkání našeho mužstva proti Ústí nad Labem.

V pátek po snídani jsme ještě stihli aquapark, po obědě jsme se ale již rozloučili a vzájemně si gratulovali ke krásnému týdnu, neustále provázenému slunným počasím. Pevně věříme, že ani napřesrok nás štěstěna neopustí. Ostatně, pokud přátelství vzniklá za těchto pár dní potrvají, ponesou s sebou kus štěstí napořád.

Zpracoval Mgr. Jiří Homola

V.A: Podzimní ovocné stromyDo Německa za sportem a vesmírem