Do Německa za sportem a vesmírem

V termínu od 25. září do 1. října 2016 se třicet vybraných žáků naší školy již popatnácté vypravilo na týden do Německa. Cílem tentokrát byla malebná ubytovna uprostřed lesů, nedaleko městečka Limbach. Podzimní čas strávený spolu s německými kamarády se stal již dlouholetou tradicí a i letos přinesl českým i německým dětem spoustu zábavy a zážitků, na které budou jistě dlouho vzpomínat.

Po našem příjezdu v nedělní podvečer jsme se rychle ubytovali a seznámili s možnostmi, které ubytovna skýtá. Ping pong, kulečník, stolní fotbal, malá tělocvična, to jsou jen některá z lákadel, jež jsou dětem ve volném čase k dispozici. Do Německa jsme se však nepřijeli jen bavit. Bohatý týdenní program sliboval mnoho nových zážitků, avšak i pilné práce.

V pondělí ráno jsme se rozdělili do dvou smíšených česko-německých skupin. Ta první se věnovala tříhodinové jazykové animaci pod vedením zkušené lektorky, druhá se pak vydala do tělocvičny, kde už na nás čekala cvičná střelba z laserových pušek.

Po několika položkách vleže a vstoje byl pak odstartován biatlonový závod. Jakmile doběhl poslední borec do cíle, byl čas na oběd, po němž se obě skupiny prohodily. Celkovou královnou střelců se stala naše Katka Dostalová, která si s puškou rozuměla nejlépe ze všech třiapadesáti dětí. Slunečný den uběhl jako voda.

I úterní ráno slibovalo pěkné počasí a to skutečně vydrželo až do večera. Na programu byl celodenní výlet věnovaný vesmíru. Nejprve jsme navštívili hvězdárnu a planetárium v městečku Rodewisch, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o naší sluneční soustavě. Pan Dr. Neumann si velmi pochvaloval pozorné a nezvykle tiché obecenstvo, které se nechalo unášet strhujícím čtyřiadvacetihodinovým výletem po naší obloze.

Pak jsme pokračovali do Morgenröthe-Rautenkranz, rodiště prvního německého kosmonauta Sigmunda Jähna. Je tu jedno z největších muzeí letů do vesmíru na světě. Po zhlédnutí krátkého filmu o mezinárodní vesmírné stanici ISS jsme se vydali spolu s průvodkyní na cestu dějinami dobývání vesmíru. Nechyběl ani proslulý cvičný model někdejší vesmírné stanice MIR v měřítku 1:1. Abychom se alespoň symbolicky přiblížili stavu beztíže, zakončili jsme náročný den v aquaparku Eibenstock, kde jsme měli dokonce možnost zrelaxovat v sauně. Večer nás pak čekalo grilování a oslavný táborák, u něhož se zpívalo až do večerky.

Středa měla být oddechovým dnem, jelikož připadla na 28.9., tedy svátek Sv. Václava. My jsme ji však přesto využili pracovně. Bylo totiž třeba vyrobit funkční modely raket, které měly být následujícího dne vypuštěny k nebi. Aby se všichni mladí konstruktéři nemuseli tísnit v jídelně a měli dostatek prostoru na práci, rozdělili se do pěti smíšených skupin, z nichž se vždy jedna nechávala proškolit v základech horolezectví, nejprve ve cvičné místnosti, pak již na klasické šplhací stěně. Podvečer byl věnován rozehrání různých sportovních turnajů.

Ve čtvrtek dopoledne jsme vypustili našich dvanáct raket. Těm nejlepším se podařilo dosáhnout více než 160 metrů, některé se krátce po startu dostaly do oblouku a jejich konstruktéři pak museli našlapat více metrů, aby je po jejich přistání znovu nalezli. Procházelo se ohradami s kravami a býky, nic nás však nezastavilo! Následovala hodinová procházka po okolí, po obědě pak „GPS-tour“. Smíšená česko-německá družstva se za pomoci satelitní navigace vydala za plněním šestnácti úkolů. Cesta vedla od ubytovny přes pole a lesy zase zpět, ne všem se však podařilo dojít pohromadě. Byla to ale nezapomenutelná zkušenost, žáci byli neustále nuceni komunikovat se svými německými protějšky, aby společně dosáhli co nejlepšího výsledku. Po vyhlášení nejlepších družstev a předání cen jsme den zakončili společnou diskotékou.

V pátek nás čekala prohlídka moderní školy našich kamarádů. Hufelandova škola v Plauen je součástí UNESCO projektu a patří k nejlépe vybaveným školám v Evropě. S obdivem jsme procházeli jednotlivými třídami a pracovnami, provázeni zástupkyní školy paní Erikou Volkmann, která k nám do Kladna jezdí již jedenáct let s vybranými žáky. Ti nás prostorami školy provázeli spolu s ní, aby nám přiblížili jejich všední školní den. Ani v Plauen nechybělo sportovní klání. Dvě smíšené skupiny se utkaly ve vybíjené a nutno zmínit, že německá pravidla dělají z tohoto sportu opravdovou bitvu, v níž se mohou objevit dokonce dva míče. Odpoledne jsme si prohlédli město a vyrazili na Bowling. Po každodenní večerní „seanci“, při níž žáci zodpovídají otázky z předešlého dne a prezentují své deníky, jsme měli již poslední úkol – fotodokumentaci. Díky pilné práci žáků si můžete v přízemí naší školy prohlédnout tři velké plakáty, které celý týdenní pobyt shrnují. Speciální dík pak patří Petru Novákovi z VIII.C, který se ujal funkce našeho fotografa. Příspěvky, které si na plakátech můžete přečíst, jsou pak od Nicol Hodanové z VIII.B.

Zmíněné každovečerní sezení, v němž žáci v německém jazyce prezentovali právě prožitý den, prokazovalo, jak velké jazykové pokroky může člověk udělat i za tak krátkou dobu, jakou je jeden týden. Neustálá komunikace mezi českými a německými dětmi však nepřináší pouze jazykové dovednosti. Na jejím základě je nepochybně posilováno i celoevropské smýšlení, žáci se učí toleranci, uvědomují si vlastní identitu v rámci evropského společenství a jsou schopni pojmenovat rozdíly mezi jednotlivými kulturami. V prvé řadě se ovšem nesmírně baví, prožívají týden plný nevšedních zážitků a obohacují tak svůj život.

Zpracoval Mgr. Jiří Homola

[lnt_gallery id=“11390″]

Žáci z Plauen přivezli do Kladna slunce i dobrou náladuSběr: září 2016