Mgr. Hana Doležalová: Oxford 2015

Dnes – 6. prosince 2015 – jako poslední v řadě odletěla směrem do Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Mgr. Hana Doležalová, kterou čeká dvoutýdenní vzdělávací kurz s jazykovou agenturou EF Education First Ltd. a to v Oxfordu. Doufáme, že ani ona nebude výjimkou a celým pobytem nás bude provázet. Mezi tím přejeme i paní učitelce Doležalové příjemný pobyt.

Cestovní deník: pondělí 7. prosince 2015

Včera jsem opět dorazila do Oxfordu a ubytovala se v rezidenci, kde už čekala spolubydlící z Guatemaly. V pondělí začala škola, ale zatím bez výuky. Čekalo nás úvodní seznamování, jak se spolužáky, tak s Oxfordem. Díky návštěvě Oxfordu s dětmi minulý týden jsem vyhrála i speciální kvízovou otázku a získala zdarma vstupenky do kina. A pak že se nevyplatí poslouchat pana průvodce.

Pobočka školy v Oxfordu je prý jedna z největších, studuje zde přes 600 studentů a je nás zde 64 národností. Velmi mě překvapilo, že moji spolužáci pocházejí z Argentiny, Chile, Mexika, Guatemaly, Paraguaye, Japonska a Číny. Jak jsem se později dozvěděla, především státy jako Argentina nebo Guatemala mají v těchto měsících hlavní prázdniny a studenti tedy využívají možnosti odjet studovat do ciziny. Zítra nám už začíná výuka, tak se všichni těšíme.

Cestovní deník: čtvrtek 10. prosince 2015

Zdravím všechny z Oxfordu.

Už nám začala výuka, naše skupina je opravdu multi-culti. Jsou tam především studenti z Holandska a Dánska, kde je ovšem angličtina na srovnatelné úrovni jako jejich vlastní jazyk. Skupinu doplňují studenti z Chile, Argentiny, Francie, Brazílie a Peru. Hodiny jsou poměrně náročné, ale celkem dost se nasmějeme a především nás všechny těší, že nemáme žádné domácí úkoly. Včera jsme měli vánoční hostinu s výzdobou a typickým britským pokrmem – krocan, fazole, mrkev a brusinková omáčka. Všichni, kdo mě znají, si umí živě představit, jak moc mi to chutnalo… Nesměl chybět „Christmas cracker“ – typický doplněk štědrovečerní večeře v Británii, kdy trhnete za oba konce crackru a vypadne z něj nějaká drobnost pro radost. Celá hostina působila a la Harry Potter film, opravdu jsem si připadala jak studentka této čarodějnické školy. Dlouhé stoly, kolem 400 studentů společně večeří v obrovské místnosti. Opravdu jsme si celou akci užili.

Ještě bych se ráda zmínila o ubytování. Domy v Anglii jsou obecně mnohem menší než v Čechách, ale když jsem dorazila sem, byl to pro mě opravdu šok. Jsem ubytována v rezidenci, škola je asi 100 metrů od naší budovy. Bydlíme ve třech v pokoji asi 9 metrech čtverečních. Všichni máme jeden velký kufr, takže už se sem kromě postele a skříně opravdu nic nevejde. I přesto musím ocenit tento druh bydlení, dozvíme se spoustu věcí o zemích jako Argentina nebo Guatemala. V Argentině chodí například do důchodu v 55 letech a Guatemala přijímá do církevních škol pouze žáky rodičů, kteří nejsou rozvedeni. Večer tu mám „soukromé hodiny španělštiny“ s rodilou mluvčí. K nezaplacení…

Cestovní deník: úterý 15. prosince 2015

Opět zdravím z Oxfordu.

Tento týden tu máme pravé britské počasí, prší každý den a to poměrně vytrvale. Angličané tomu říkají „scotch mist“. Výuka probíhá stejným způsobem jako minulý týden, rozvrh je identický. Máme svoji kmenovou skupinu, kde se trénují čtyři základní dovednosti – čtení, psaní, mluvení a poslech. K tomu máme ještě povinně volitelný předmět. Vybrala jsem si „slovní zásobu“. A musím se přiznat, že slova, která se tam učíme, většinou neznám ani česky, takže překlady, které si k nim píšu, jsou velmi originální. Dnes jsme se například naučili význam anglického slova, které prý pochází z němčiny – drachenessen (ve skupině máme studentku z Německa, která to slovo nikdy neslyšela…).

Ještě jedna informace mě dnes velice zaujala a to dotaz našeho učitele: „Co nesmí královna Alžběta?“ Měli jsme spoustu nápadu, všechny byly bohužel špatně. Nesmí použít peníze, dotknout se jich a to ani kreditní kartu. Pokud chce něco koupit, musí jít všechno přes její finanční oddělení. Dále je zakázáno, aby šla do jedné části Londýna – City of London. Prý je to dáno historicky.

Na závěr bych se chtěla zmínit o Vánocích v Londýně. O víkendu jsem využila možnosti jet do Londýna a navštívila Winter Wonderland v Hyde Parku. Jedná se o jeden ze způsobů, jak Angličané tráví předvánoční čas. Celé to vypadá trochu jako matějská pouť ve vánočním balení, ovšem povedená. Celé ulice jsou pochopitelně slavnostně vyzdobené a jak je patrné z fotek, ani Harrods (jeden z největších obchodních domů) nezůstává pozadu.

Merry Xmas!

V Oxfordu zpracovala Mgr. Hana Doležalová

[lnt_gallery id=“4748″]

Úspěchy našich žáků: Okresní kolo ve florbalu 2015/2016 – III. kategorieÚspěchy našich žáků: Mladý chemik 2015/2016 – 2. kolo