Oxford 2015

Čtvrtá šablona výzvy č. 56 nám v období od 29. listopadu do 5. prosince 2015 umožnila v doprovodu Mgr. Hany Doležalové, Mgr. Jiřího Homoly, Mgr. Zuzany Posltové a Michaely Pokorné vypravit 40 žáků do Oxfordu. Na děti tak čeká týden plný vzdělávání (pod vedením certifikovaných lektorů) a poznávání Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Celý vzdělávací pobyt je pořádán ve spolupráci s CK Výuka Jinak.

Cestovní deník: pondělí 30. listopadu 2015

Zdravíme z Oxfordu. Cesta proběhla v klidu, žádné kontroly. Máme za sebou prohlídku Oxfordu – centrum a univerzitu – v angličtině. Děti dobře rozuměly, takže jsem spokojená.

Cestovní deník: úterý 1. prosince 2015

Ráno, kolem osmé hodiny, jsme se všichni sešli v autobuse a vyrazili ke středověkému hradu Warwick. Tento malebný hrad nám nabídl nejen ucelený pohled do historie od 10. století až po nedávnou minulost, nýbrž i „hrůzostrašnou podívanou“. V podzemních chodbách plných tmavých žalářů a tajuplných místností si děti na vlastní kůži vyzkoušely, co za muka čekalo na ty, kteří se v dávných dobách zprotivili svému králi. Setkali jsme se nejen s nemilosrdným odsouzením, nýbrž i následnou exekucí.

V odpoledních hodinách jsme se přesunuli do Stradfordu nad Avonou, rodiště jednoho z největších dramatiků – Williama Shakespeara. Navštívili jsme jeho rodný dům a udělali si představu, jak se v té době žilo. Procházkou krasným městem jsme se přesunuli do kostela, kde je pochován se svou rodinou. Po krátké procházce podél řeky a hodině osobního volna jsme se vrátili do Oxfordu k hostitelským rodinám.

Cestovní deník: středa 2. prosince 2015

Dnes na nás již od brzkého rána čekala výuka angličtiny. Studenti byli rozděleni do tří skupin podle úrovně svých jazykových znalostí a spolu s profesionálními lektory strávili čtyři hodiny plné zajímavých aktivit. Všichni si užili spoustu legrace a ze školy odcházeli s dobrým pocitem efektivně stráveného času. Náročná dopolední práce byla odměněna výletem k prehistorické památce Stonehenge. Megalitické kameny tyčící se na salisburské pláni nám doslova braly dech a snad jsme z tohoto místa načerpali i novou energii pro další zítřejší výuku. I průjezd anglickým venkovem, pro který jsou tolik typické stavby s doškovými střechami, se všem velmi líbil. Speciálně malebná obec Marlborough na nás dýchla atmosféru pohádkových vesniček a připomněla nám blížící se vánoční svátky.

Cestovní deník: čtvrtek 3. prosince 2015

Dnes jsme stejně jako včera strávili celé dopoledne ve výukovém centru a spolu se sympatickými profesory procvičovali a zlepšovali svou angličtinu. Po obdržení certifikátu a velké pochvale naší vysoké jazykové úrovně jsme se autobusem přesunuli do letní rezidence britské královny Alžběty II. – Windsoru. Prohlídky města se ujala sympatická průvodkyně, která zde žije od dětství a má tedy k Windsoru osobní vztah. Dozvěděli jsme se, jak je to s vlajkou, která vlaje na hradě, kde má královna stáje pro své poníky, a ve kterých oknech bychom ji v létě mohli při troše štěstí zahlédnout. Windsor je spojen s mnoha významnými osobnostmi anglické historie. Najdete tu hrobky několika králů, William Shakespeare zde napsal komedii Veselé paničky windsorské, můžete však narazit i na honosné sídlo zpěváka Eltona Johna. Na závěr jsme se vydali krátkou procházkou do nedalekého Etonu, kde se nachází středověká chlapecká škola, v níž studovali mnozí královští synové a další významné osobnosti. Dodnes zde studenti chodí ve fraku a cylindru, jako by právě vystoupili z některé z knih o Harry Potterovi.

Cestovní deník: pátek 4. prosince 2015

Dnes v brzkých ranních hodinách jsme se rozloučili se svými hostitelskými rodinami a vydali se do hlavního města Anglie, Londýna. Prohlídku jsme začali v Greenichi a pak se vydali lodi proti proudu Temže až k Westminsterskému opatství. Odtud už nás čekala čtyřhodinová pěší prohlídka města. Viděli jsme všechny významné památky, dokonce i výměnu stráží u královských koníren. Po hodině volna na poslední nákupy jsme se vydali k eurotunelu, který nás dovezl zpátky na starý kontinent. Zítra se na všechny těšíme a věříme, ze i vy na nás.

V Oxfordu a na dalších místech zpracovali Mgr. Hana Doležalová a Mgr. Jiří Homola

[lnt_gallery id=“4096″]

Bc. Petra Štrbová: Berlín 2015Loutkando Grando aneb kouzelné hraní s barokní hudbou ve vršovickém divadle Mana