Jubilejní 10. návštěva z Plauen

Návštěva německých žáků na naší škole v Kladně se stala již dlouholetou tradicí. Tento rok jsme však navíc slavili kulaté výročí naší vzájemné spolupráce. I letos v září k nám totiž již podesáté zavítala tentokrát jedenáctičlenná skupina dětí z Plauen, aby společně s našimi žáky všichni strávili týden plný nezapomenutelných zážitků.

Program byl jako obvykle pestrý. Hned v pondělí zasedli němečtí kamarádi do lavic naší školy, kde se aktivně zúčastnili vyučování. Po již tradičních hodinách angličtiny a němčiny, do nichž se německé děti aktivně zapojily, se spolu s našimi žáky pustily do lítého sportovního klání v tělocvičně a na školním hřišti. Volejbal dívek a fotbal chlapců byly tou pravou metodou, jak se zahřát v sychravém podzimním dni.

Poslední hodina byla vyhrazena prezentaci města Kladna, jíž se ujali naši deváťáci. Společné vyučování jsme zakončili malým evropským kvizem, spoustou vzájemných dotazů, a pak už hurá na oběd.

Odpolední program byl věnován prohlídce města, návštěvě lanového parku Sambar a na závěr se naši němečtí přátelé proměnili ve skalní fanoušky kladenského hokejového mužstva. Mohutné povzbuzování německých dětí dovedlo naše borce k vydřené remíze s celkem Čáslavi.

Úterý jsme strávili rozmanitě. Celodenní program začal v Lidicích, kde jsme navštívili nejen pietní území a muzeum, nýbrž i galerii, kde nám byl promítnut půlhodinový film o tragickém osudu této malé středočeské obce. Sotva jsme stihli při procházce růžovým hájem párkrát kousnout do obložených žemlí, a už nás autobus odvážel k zámku Konopiště, kde nás čekala zajímavá prohlídka. Na zámku jsme strávili dvě hodiny a procházkou zámeckým parkem se zmrzlinou v ruce se vrátili zpět k autobusu. Večer byl ve znamení přípravy dokumentace, neboť již následující den měli naši němečtí kamarádi za úkol představit nám na oplátku své město Plauen.

Středa začala jako již tradičně opět vyučováním. Za asistence žáků z VIII.A absolvovali Němci svou první hodinu češtiny, v níž si osvojili základní fráze za pomoci počítače. Poslední hodina byla věnovaná již zmíněné prezentaci města Plauen. Německé děti nám představily nejen své město, nýbrž i školu, což bylo velmi zajímavé především pro ty, kteří se již za 14 dní do Plauen chystali. Po chutném obědě ve školní jídelně jsme se vypravili do hlavního města Prahy, kde na nás čekaly památky, další zmrzlina a pochopitelně nezbytné nákupy suvenýrů.

I čtvrteční program byl plný zábavy. Jak už je tomu zvykem, při návštěvě zoo v Tróji nás provázelo celý den sluníčko. Smíšené německo-české skupiny se vydaly na čtyřhodinový „běh“ mezi klecemi, ohradami, pavilóny a kotci, aby společně plnily dvojjazyčné úkoly, což pochopitelně vyžadovalo vzájemnou spolupráci. Věříte, že Němcům po celém dni stráveném na čerstvém vzduchu ještě zbyly síly na další večerní aquapark?

V pátek po snídani nastal čas loučení. Třináctičlenná německá skupina se naposledy vyfotila před školou a pak už se naši přátelé vydali na cestu domů.

Pevně věřím, že i napřesrok nebude porušena skvělá tradice, která právem pasuje naši školu na jazykovou, jelikož spolu s každoročními výjezdy do Německa obohacuje hodiny cizího jazyka o tolik potřebnou praxi. Nelze opomenout ani hluboký kulturní přesah celé akce, neboť vzájemný kontakt mezi dětmi dvou různých států vždy obohacuje jejich celkový rozhled o poznávání cizích zvyků, tradic a chování. Takto nabyté zkušenosti mají pro budoucí život v rámci evropského, ale i světového společenství neocenitelný význam.

Zpracoval Mgr. Jiří Homola

[lnt_gallery id=“3067″]

Úspěchy našich žáků: Logická olympiáda 2015/2016 – základní koloV Německu se letos hlavně sportovalo