Druhý zlatý víkend aneb cesta za obhajobou

O posledním dubnovém víkendu se vybraní sportovci z třetích a čtvrtých tříd naší školy zúčastnili druhého ročníku turnaje o Bad Brambacherský pohár ve vybíjené. Jako tradičně se tato mezinárodní sportovní událost konala v německém Netzschkau a zúčastnilo se jí 9 týmů z Německa a České republiky.

Jedenáct našich hráčů se v pátek 24. dubna 2015 vydalo pod vedením trenérů Václavy Procházkové a Jiřího Homoly za obhajobou putovního poháru, který jsme v minulém roce získali po lítém třídenním boji na palubce krásné sportovní haly na okraji města.

Devět účastníků bylo rozlosováno do dvou skupin. Naše skupina A čítala pět mužstev a už po prvním pohledu na rozpis zápasů nám bylo jasné, že cesta za obhajobou nebude nikterak jednoduchá. Ve skupině na nás čekala ZŠ Jakutská z Prahy, která se letos pasovala do role favorita hned po prvních dvou pátečních utkáních. Velice hladce totiž porážela všechny své soupeře, zatímco my jsme v pátek jednou zvítězili a jednou remizovali. Pražské mužstvo na nás čekalo až v sobotu, a to hned dvakrát, jelikož ve skupině sehrál každý s každým dva zápasy. Večer jsme se tedy posilnili grilovaným steakem a tradiční bílou klobásou a brzy ulehli do postelí, abychom načerpali síly na příští den.

Po vydatné sobotní snídani nás čekal již zmíněný nejtěžší soupeř a svou sílu ukázal hned od začátku hry. I když jsme v druhé půli desetiminutového utkání zdatně dotahovali, na vítězství jsme již nedosáhli. Následná remíza se slabším mužstvem ze ZŠ Břečťanská nám již nedávala příliš šancí skupinu vyhrát a postoupit tak rovnou do nedělního semifinále. Přestože se tým po dlouhé poradě s trenéry dal opět dohromady a stanovil si jasnou taktiku, k prvenství ve skupině nám chyběl jeden bod, i když jsme favority z Prahy v druhém vzájemném zápase vysoko přehráli. Díky druhému místu ve skupině jsme si ale zajistili jistou účast v nedělním čtvrtfinále a spokojeni se vydali do města Plauen, kde si naši borci užili zasloužený odpočinek při minigolfu, projížďce malou železnicí, či na dětském dopravním hřišti, kde si vyzkoušeli řízení opravdových benzínových aut, i když trochu menších, než na jaká jsou zvyklí u svých rodičů. Následná večerní diskotéka pak rozproudila krev a dodala potřebný elán a nadšení do rozhodujícího dne.

Finálový den byl již výhradně v naší režii. Ráno jsme se jen lehce rozcvičili a trpělivě čekali, který soupeř ze slabších týmů se probojuje do čtvrtfinále s námi. Bylo to mužstvo z Plauen, ale mnoho starostí nám nenadělalo. Mnohem těžší mělo být semifinále s vítězem skupiny B, týmem z Glachau. Jeho hráči, kteří do té doby neprohráli jediné utkání, však tvrdě narazili na kladenskou zeď. Němcům viditelně svazovala ruce tíha zodpovědnosti. Nikdo totiž (vzhledem k jejich dosavadní hladké cestě turnajem) neočekával nic jiného, než vítězství. Po zápase se objevily i pochopitelné slzičky zklamání, ale takový je sport.

Zlatým hřebem programu celého turnaje pak bylo pochopitelně finále, do něhož se probojovaly dva české týmy. My a právě ZŠ Jakutská. Vzhledem k tomu, že malé finále o třetí místo vyhrála Montessori škola z Prahy 6, bylo již nyní jasné, že všechny tři medaile poputují do Čech. Díky vypjaté atmosféře se pořadatelé rozhodli využít pro finále dva rozhodčí z různých německých týmů, aby byla zajištěna absolutní nestrannost a nedocházelo k chybám z nepozornosti, které bohužel provázely celý turnaj, což však ve vybíjené není nic neobvyklého. Naše mužstvo však nepřipustilo žádné polemiky. Od prvního hvizdu se suverénně ujalo vedení a to si pak téměř bez „ztráty květinky“ udrželo až do úplného konce. Radost byla obrovská a pohár jsme dovezli spolu s dalšími pěknými cenami zpět.

Jsem přesvědčen, že na tři dny strávené v Německu žádný z účastníků nezapomene, a věřím, že i napřesrok opustí putovní pohár budovu naší školy jen na krátký víkend, aby se pak v rukou nového vítězného mužstva vrátil zase zpět.

Zpracoval Mgr. Jiří Homola

[lnt_gallery id=“897″]

I.A a IV.B: Pálení čarodějnicIV.A: Keramické šachy