Výlet do Anglie (březen 2015)

V neděli krátce po 19. hodině vyrazili žáci 6.-9.tříd na poznávací zájezd do Anglie. V plánu byly výlety do Canterbury, Brightonu, na křídové útesy a samozřejmě do hlavního města Velké Británie – Londýna. Poté, co náš autobus pojal všechna naše zavazadla (dokonce i loďák nejmenované Kristýny), jsme se pohodlně usadili a krátce po výjezdu snědli první řízky. Cesta utekla celkem rychle a ráno už nás přivítalo slunce a modré nebe ve francouzském Calais, kde jsme se i s autobusem nalodili na trajekt a rozprchli se po jeho palubě. Za doprovodu racků jsme přepluli přes klidné moře a po cestě autobusem jsme spatřili Dover i shora. Prošli jsme se po útesech a poté jsme se přesunuli do města Canterbury, kde jsme navštívili slavnou katedrálu a během rozchodu jsme se mohli projít po městě a trochu nakupovat. Holky zaujal především Primark a kluci ocenili sportovní obchod. Navečer jsme odjeli do jižní části Londýna – Croydonu, kde si nás rozebraly anglické rodiny. Někteří se obávali, že si je snad nikdo nevyzvedne, ale nakonec nikdo nezůstal „na ocet“.

V úterý nás čekalo krásné počasí a výlet na křídové útesy zvané Beachy Head. Po cestě si všichni sdělovali dojmy ze svých rodin, ve kterých byla většina spokojena, přesto se našly určité zvláštnosti, na které ze svých domovů nejsme zvyklí, ale k objevování jiných kultur a k cestování to patří. Po delší procházce po útesech a fotografování jsme přejeli do přímořského města Brightonu. Nejprve jsme společně navštívili podmořský svět Sea Life Centre, které mohlo zaujmout akvárii s nejrůznějšími živočichy, bazénkem se žraloky a možností sáhnout si např. na sasanky nebo malé kraby. Po cestě do horní části města jsme zde dostali rozchod a mohli jsme jít nakupovat, ať už jídlo, oblečení nebo suvenýry. Poté jsme sešli zpět k pláži a dostali rozchod u krásného mola, kde se dalo posedět na lehátkách, utratit pár liber v herně (např. air-hockey, házení míčků, trenažéry, apod.) nebo relaxovat na pláži. Jsou zde ještě atrakce, ale ty bohužel ještě nebyly v provozu, tak třeba příště. A večer zpět do Londýna.

Ve středu jsme návštěvu Londýna zahájili krátkým 4D filmem před ruským kolem London Eye, na kterém jsme se následně projeli. Počasí nám přálo a výhled byl skvělý. Pokračovali jsme prohlídkou budovy parlamentu s Big Benem, opatství Westminster Abbey, prošli jsme St James parkem, kde byli k vidění pelikáni, veverky, kachny a další drobná zvířata. Po střídání stráží byla možnost podívat se na Buckinghamský palác a poté jsme alejí došli na Trafalgarské náměstí, kterému dominuje známá socha admirála Nelsona, jehož armáda porazila Napoleona. Na nedalekém Leicesterském náměstí se nachází největší kina a konají se zde premiéry nových filmů. Zde jsme měli opět rozchod a mohli se porozhlédnout kolem, nakoupit suvenýry nebo oblíbené M&M’s v několikapatrovém obchodě. Sešli jsme se poté na slavném náměstí Piccadilly Circus a červeným double-deckerem se svezli k muzeu voskových figurín Madam Tussauds. Vyfotit jsme se mohli se slavnými osobnostmi, např. Bradem Pittem, Tigerem Woodsem, britskou královnou, a mnoha dalšími. Kdo se odvážil, prošel temným sklepením, kde v temných zákoutích číhaly postavy a strašily procházející návštěvníky. Opět byla možnost shlédnout 4D film, ve kterém hrdinové od Marvela zachraňují Londýn. Čekal nás poslední nocleh u anglických rodin a před námi poslední, náročný den.

Čtvrteční počasí také nezklamalo a den jsme začali ranní procházkou po parku v Greenwichi. Vyfotili jsme se na nultém poledníku a sešli dolů k nadzemní dráze. Cestou jsme minuli nádhernou plachetnici Cutty Sark a za 20 minut už jsme vystupovali v bankovní čtvrti Londýna. U katedrály sv.Pavla jsme měli rozchod a mohli si nakoupit zejména jídlo na zpáteční cestu. Přes most Millenium Bridge jsme přešli na druhou stranu, po cestě jsme spatřili další známé lodě – Golden Hinde Sira Francise Drakea a bitevní křižník HMS Belfast, který nyní slouží jako muzeum. Temži jsme překročili ještě jednou, a to po jednom z nejznámějších mostů na světě – Tower Bridge. Blízko něj stojí velká pevnost zvaná Tower, která stojí za důkladnou prohlídku. Jsou zde pravé korunovační klenoty britských panovníků, lze se projít po hradbách, nahlédnout do věží, spatřit neodmyslitelné strážce Beefeatery a také havrany, kteří mají přistřižená křídla, aby neodlétli a nezpůsobili tak podle pověsti zkázu Londýna a celého království. Poslední možnost koupit suvenýry nebo se občerstvit v nedaleké kavárně a poté jsme se lodí přeplavili zpět do Greenwiche, kde jsme viděli lanovku spojující Londýn s O2 arénou a kde na nás na parkovišti čekal autobus. Cesta domů tentokrát vedla podmořským tunelem, a po pár zastávkách na WC už jsme byli zpět doma, a to už nás místo anglických čekali vlastní rodiče, sourozenci, babičky, dědečkové a sem tam pes.

Díky řidičům bylo naše cestování naprosto bezproblémové a díky panu průvodci vše zorganizované a na všech místech jsme se dozvěděli mnoho zajímavého. Paní učitelky byly trpělivé a ochotné kdykoli pomoci, a žáci byli se zavřením jednoho oka hodní a ukáznění.

Kdo už se těší na další výlet?

Zpracovala: Mgr. Hana Doležalová a kolektiv

[lnt_gallery id=“161″]

II.B: Projektový den (podruhé)Velikonoční výstava 2015